Jsou si lidé rovni?

V poslední době se často setkávám s názorem, že někteří lidé mají větší hodnotu než jiní. Je to přítomné na různých úrovních. Na globální je častý názor, že příslušníci takzvané západní civilizace jsou více než asiaté, afričané nebo arabové. Tento názor se často snaží na úrovni naší země vyvracet obyvatelé větších měst a s vyšším vzděláním. Sami se však často uvádí do podobné role, kdy opět sami sebe vnímají jako někoho, jehož názory mají vyšší hodnotu, než názory vesničanů a méně vzdělaných. Na úrovni rodiny to pak pokračuje tím, že starší členové rodiny často opovrhují názory mladších, prostě jen proto že podle nich nemají tolik životních zkušeností.

Můj názor se také postupně vyvíjel a stále vyvíjí a mnohými z výše napsaných jsem si sám prošel. Co jsem ale zjistil a v co věřím je, že mezi lidmi jsou opravdu velké rozdíly, ve víře, ve vzdělání, v názorech, v přístupu k sobě samým i k ostatním. Jedno ale mají všichni společné a to je potřeba a touha být v životě šťastní. Na této základní úrovni jsou si všichni rovni a z toho pak vychází veškeré další chování. Pokud k tomu mají lidé příležitost a podaří se jim být v životě opravdu šťastnými, je to pak pro ně nejvíce čeho můžou dosáhnout. Připadá vám to sobecké? Pak si dovolím malý příklad. Stojíte v koloně vozidel a jiný řidič se snaží před vás natlačit. Ponechme teď stranou jeho důvody, které můžou být různé. Jak se zachováte, když se budete zrovna cítit naštvaně a jak když se budete cítit sťastně? Kdy je větší pravděpodobnost že pro druhého něco uděláte?

Právě proto věřím že i přes různé odlišnosti má ve skutečnosti úplně každý člověk stejnou hodnotu, všichni totiž jen chceme být v životě šťastní. Je jedno jestli se jedná o křesťana, buddhistu, muslima, prezidenta světové mocnosti nebo řidiče tuktuku, který je na mé přiložené fotce a který i přes svou materiální chudobu a práci od rána do večera byl jedním z nejšťastnějších lidí, které jsem potkal a také byl vždy ochotný pro druhého udělat to nejlepší. Myslím proto, že co opravdu potřebujeme, je zlepšit komunikaci mezi sebou a učit se vzájemnému respektu, ať už na úrovni rodiny, města, státu nebo národů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *